Çocukluğun Sonu

Arthur C. Clarke abinin bilimkurgudaki ustalığı herkesin malumu. Sayısız kısa hikaye yazmış Clarke abimizin bu hikayelerden beğendiklerini romana dönüştürmek gibi bir adeti var. “Sentinel” adlı kısa hikayesinden “2001: A Space Odyssey”i çıkartan Clarke abimizin “Childhood’s End” adlı romanının temelini ise “Guardian Angel” adlı kısa öyküsü oluşturuyor. Çocukluğun Sonu kitabının üç bölümünden ilki bu kısa hikayenin neredeyse aynısı.

1953’te yayımlanan romanın ilk bölümü 20. yüzyılın son çeyreğinde vuku buluyor. Birleşik Devletler ve SSCB arasındaki uzay yarışı kızışma noktasına gelmiş, yörüngeye ilk uzay aracını kimin oturtacağı tartışmaları ayyukta. Derken aniden devasa uzaylı gemileri dünyanın farklı noktalarında beliriyor. Korku ve şaşkınlık içinde kalan insanlığın artık uzay yarışından daha önemli sorunları var. Ya da var mı? İnsanlar tarafından “Hükümdarlar” olarak adlandırılan bu uzaylılar görünüşe göre insanlığın iyiliği için çalışıyor. Birazdan bu konuya döneceğiz.

“Ve o an hem Reinhold Hoffmann, hem de eşzamanlı olarak Konrad Schneider (ABD ve SSCB’nin uzay programlarının başkanları) anladı ki, yarışı kaybetmişlerdi. Üstelik üç-beş hafta ya da birkaç ay ile değil. Binlerce yıllık fark yemişlerdi.

“İnsan ırkı artık yalnız değildi.”

Dünyanın çeşitli yerlerinde beliren devasa gemiler bana fena şekilde “Arrival” filmini hatırlattı. Anlaşılan, Clarke abimiz 2016’ya bir zaman yolculuğu düzenleyip Arrival filmini izlemiş. Ya da belki, zaman çizgisel değildir ve Clarke abimiz de geleceği hatırlamıştır. İronik şekilde; Arrival filminin konusu olan “zamanın çizgisel olmaması” ve “gelecekten anılara sahip olma” olayı, Çocukluğun Sonu’nda da bahsi geçen ama nispeten önemsiz olan bir tema. “İnsanlardan çok daha gelişmiş olan uzaylıların insanlara yardım etmek istemesi” temasını da saymazsak çok da birbirlerine benzemiyorlar. Valla. Başlangıçları benzer olsa da geri kalan kısımları oldukça farklı.

Childhood’s End(1953)’in SyFy tarafından çekilen mini dizisi Childhood’s End(2015)
Arrival(2016)

Çocukluğun Sonu’ndaki “Hükümdarlar” Arrival’daki gibi sembollerle değil bildiğimiz konuşarak iletişim kuruyor. Şakır şakır İngilizceleriyle insanlığa sesleniyorlar. Fakat bu yaratıkların şeklini şemalini gören yok. Bir süre sonra Hükümdarlardan “Dünya Gözetmeni” unvanına sahip olan “Karellen”, periyodik olarak BM Genel Sekreteri’yle toplantı yapmaya (şeklini şemalini göstermeden tabii, düğünden önce olmaz) ve Dünya’yı yönetmeye başlıyor. Dünya’yı birkaç on yılda adeta bir ütopyaya çeviriyor Hükümdarlar. Sıfır suç, sıfır yoksulluk, %100 eğitim oranı… Oylar Karellen’e.

Sizin anlayacağınız birbirini yiyen ve kendisini atom bombasıyla patlatmanın eşiğinde olan insanlığın imdadına Hükümdarlar yetişiyor. Sıkışınca göklerden yardım bekleyen insanların derdinin dermanı gerçekten de göklerden geliyor. Anlaşılan o ki, henüz çocukluk çağında olan insanlığın bir bakıcıya ihtiyacı var.

Hiçbir ütopya, toplumun bütün bireylerine sonsuza dek tatmin sağlayamaz. (Kitabın arka kapağından)

Eveet, Okuyoguz köşemizin ilk konuğu olan Çocukluğun Sonu son derece akıcı, merak uyandırıcı, düşündürücü ve sonuyla tatmin edici bir roman.

Clarke’ın bu kitabının ana teması, tıpkı “2001: Bir Uzay Destanı”nda olduğu gibi, insanlığın akıllı yaşamla kaynayan evrende çok ilkel bir tür olduğu. Her birinde yüz milyarlarca yıldız olan yüz milyarca galaksiden oluşan bir evrende yalnız olmamız mı daha ürkütücü olurdu, yoksa dış kapının dış mandalı misali büyük abilerinin oyununa katılamayan bir çocuk olmamız mı? Bu konuda Clarke ile aynı fikirdeyim:

İki olasılık var: Ya evrende yalnızız, ya da evrende yalnız değiliz. İki olasılık da eşit derecede ürkütücü.

Arthur C. Clarke

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s